Tvorba jako potřeba

Ve společnosti se lidé dělí na tvořitelespotřebitele. Všichni jsme tak trochu oboje, ale spotřeba u drtivé většiny převažuje. A jak jste na tom vy? Pojďte se přesvědčit.

Věděli byste, co velkou měrou ovlivňuje naše životní štěstí? Kromě takových těch všeobecných aspektů je tu ještě něco, co dodává téměř automatický pocit uspokojení a jakéhosi zvláštního vnitřního naplnění. Je to tvorba.

Tvoření samo o sobě, je přímým kontrastem ke spotřebě, na niž je zaměřena většina lidí. Koneckonců, je tak nastavena celá společnost, která paradoxně tvrdí, že čím větší spotřeba, tím větší štěstí.

Všichni jsme stále unavení

Možná jste si už všimli, že samotné spotřebovávání velmi vyčerpává. Proto máme dnes tolik neustále unavených lidí, kteří skončí v práci a volný čas vyplní spotřebou – jdou do hospody, dívají se na televizi, sledují zprávy na internetu a hlavně nakupují. Takový člověk je neustále zahlcován přílivem nových informací co všechno má sníst, vypít, nosit, obdivovat, myslet si, a tak dále. Na kreativitu již mnoho času nezbývá a možná to ani není žádoucí. Být kreativní znamená dát průchod svému potenciálu, své vizi, svému nadšení a to se od nás dnes tak nějak neočekává.

Kolik potenciálu ještě zbývá?

Tvořit je vlastně velmi jednoduché. Není to nic jiného než promítání svého vnitřního světa do toho vnějšího. Takové projevení sebe sama. Nezáleží na tom, zda-li se jedná o psaní, vyrábění, vaření, kreslení, nebo podnikání. Jednoduše to musí být tvorba, a to taková, která vychází z vás. Něco i třeba naprosto banálního, co vám přinese ten zvláštní pocit uspokojení a radosti, který nikde jinde nenajdete.

Tvořit nabíjí energií a přináší nové nápady. Lidé, kteří jsou více kreativní mají totiž také lepší nápady, lepší výsledky a to hned ve dvojnásobném množství. Dostanou se do stavu proudění (flow), kdy jejich mozek spolupracuje jako nejlepší přítel a generuje další a další vlny inspirace.

A co je nejdůležitější, tito lidé mají o mnoho více energie, jelikož je jejich tvorba nabíjí.

Zdroj nové energie

Co je tedy důležité, pokud chceme získat novou energii? Musíme začít tvořit. Možná to zezačátku nebude tak zábavné a jednoduché a možná si budeme připadat jako blázni. Důležité je však dostat se do momentu, kdy konečně uvidíme výsledek v podobě něčeho, co tu po nás zůstane. Něco, co můžou ostatní spotřebovat. Něco, co nás pohladí po duši pokaždé, když se na to podíváme a uvědomíme si, že to je projev nás samých. Když se tedy rozhodnete do toho skočit a projednou vyměnit spotřebu za tvorbu, pamatujte si že:

  • Tvořit můžete cokoliv, jakkoliv, kdykoliv a přitom dát průchod vlastní fantazii.Kreativitě a tvorbě se žádné meze nekladou.
  • Nečekejte na obdiv ostatních, nebo snad jejich svolení. Tvoříte kvůli sobě a pro svůj vlastní pocit.
  • Tvořte to, co vám samotným dává smysl a co vás naplňuje. Nemá smysl nutit se do něčeho jenom proto, abyste každou cenu tvořili.
  • Nekritizujte se za nedokonalost. Každá tvorba je radost a čím více tvorby, tím více inspirace a lepší výsledky.

A pak se zeptejte sami sebe, jak jste se cítili poté, co jste si konečně postavili ten domeček z Lega vašich dětí, nebo poté co jste dokoukali večerní zprávy.

Převzato z

http://www.seberizeni.cz/tvorba-jako-potreba/

pro Sebeřízení.cz, Marika Paul

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s